Авокадо – добре ли е да се яде всеки ден?
Това е плод, в който се спъват голям брой отслабващи. Не всеки харесва тревистия му вкус, така че маркетолозите са положили значителни усилия да го въведат в кухнята. Дори популярното му име – „Алигаторова круша“ – е заменено с по-благозвучното „авокадо“. В последствие диетолозите са продължили делото и започнаха да убеждават всички в изключителната полезност на този плод.
Трябва да се каже, че в авокадото наистина има много ползи.
В края на 20-ти век дори е вписан в Книгата на рекордите на Гинес като най-хранителния плод. Тогава американците изяждали около 2 кг авокадо годишно, а 10 години по-късно вече минимум по 10 кг.
100 гр. пулп съдържа 160-200 kcal, от които 20 гр. мазнини, 7 гр. въглехидрати и само 2 гр. протеин. В същото време има около 14 гр. фибри, което е значително количество. Приемът на достатъчно фибри насърчава редовните движения на червата, които са от решаващо значение за отделянето на токсините от организма. Диетичните фибри действат върху доброто здраве на червата и на микробиома.
1. Препоръчва се като отличен антиоксидант: съдържа витамин С, витамин Е, каротеноиди, зеаксантин и лутеин. С такъв набор от антиоксиданти той трябва да има най-благоприятен ефект върху зрението и мозъка.
2. Съдържа почти цялата група В и особено фолиева киселина; калий, витамин К, магнезий, бор, никел, рубидий, молибден, фосфор, цинк.
3. Високото съдържание на мастни киселини подпомага усвояването на мастноразтворимите витамини, като: A, E, D и K.
4. Ниският гликемичен индекс го прави лесен за включване в диетата на хора с ниско въглехидратна диета.
5. Голямото количество фибри го прави ефективен в борбата с „мързеливите черва“, стимулирайки прочистването;
6. Използването на фибри се явява профилактика на сърдечно-съдови заболявания, тъй като има положителен ефект върху холестеролния (липидния) профил и следователно намалява риска от плака в съдовете.
7. Авокадото съдържа прилично количество L-карнитин, което означава, че част от мастните киселини, заобикаляйки черния дроб, влизат в митохондриите и изгарят, добавяйки енергичност и сила на човек.
8. Въпреки че авокадото съдържа мазнини, те са здравословни и могат да удовлетворят чувството на наситеност, което може да помогне при контрола на теглото.
9. Витамин C и други хранителни вещества в авокадото могат да подкрепят имунната система и да я направят по-устойчива на инфекции.
10. Авокадото може да помогне за по-добро усвояване на определени нутриенти от другите храни, които консумирате.
Трябва ли авокадото да се счита за суперхрана и еликсир на младостта? Не, то е като всяка друга храна. Друг е въпросът дали в България авокадото има тези хранителни вещества. За да може да се транспортира на дълги разстояния, обикновено се берат преди да са узрели.
Има много зеленчуци и плодове, които са пълни с витамини, антиоксиданти и фибри.
Не забравяйте обаче, че авокадото е калориен плод поради високото си съдържание на мазнини, така че консумирането му трябва да бъде съобразено с вашите дневни хранителни нужди.
Така че не яжте всеки ден.