Каква е разликата между тях и как да се научим да ги управляваме?
Четири хормона са отговорни за нашето щастие – серотонин, допамин, ендорфин и окситоцин.
Хормоните на щастието са с протеинов произход и принадлежат към невротрансмитерите, тоест пренасят импулси или сигнали по нервните стволове.
Можем да кажем, че чрез тях нервната тъкан комуникира с целия организъм.
Eндорфин
Най-известната молекула на щастието е ендорфинът. Той се произвежда в самия организъм и действа върху така наречените опиоидни рецептори (такива има в нашето тяло) и по този начин ни освобождава от болка, когато възникне нужда. На тези рецептори действат и лекарствата и анестезиологичните средства, които се използват в медицината.
При какви условия получаваме ендорфини? Например, когато съзерцавате произведения на изкуството, гледате любимите си филми, по време на секс и дори след добра физическа активност.
Природата използва този хормон, за да направи живота ни поносим. Например в третия триместър на бременността, когато е все по-трудно за жената да носи дете, се наблюдава рязко повишаване на синтеза на ендорфини.
Допамин
Допаминът е хормон, който е отговорен за очакването на някаква радост. Например щастие, че завършвате дисертация или сложен счетоводен отчет, скоро ще видите любим човек и т.н.
Нарича се още хормонът на доброто настроение – с ниско ниво на синтез на допамин е трудно да си представим отлично здраве и като цяло желание да станете от дивана. От лошия допамин, например, дори тестостеронът намалява – индиректно чрез намаляване на синтеза на LH хормона.
Свързва се също с паметта и способността за изграждане на асоциации: например децата учат азбуката, като свързват букви с животни или птици. При нисък допамин това ще бъде трудно да се направи.
Именно допаминът ни мотивира да действаме и да търсим удоволствие. Няма да кажа, че това е лошо, защото много хора получават удоволствие от работата, грижата за близките и т.н.
Серотонин
Серотонинът понякога се нарича слънчев хормон, с него винаги имаме добро настроение. Именно върху поддържането на достатъчното му ниво в кръвта се основава ефектът на повечето антидепресанти.
Със серотонина ни е по-лесно да приемаме обиди и грешки, всичко става по-малко болезнено, по-розово. Този хормон определя нашето чувство за хумор и суета: именно серотонинът е този, който създава радостта да имате високопоставени хора в кръга си от познати.
Може би сред всички хормони на щастието серотонинът е най-достъпният – трябва да изядете парче шоколад, фурма или банан. Е, или излезте на слънчева светлина, или се срещнете със знаменитост. Ще получите и доза серотонин, ако някоя знаменитост хареса коментара ви в Instagram.
Окситоцин
Щастие, радост и амбиция – допамин, серотонин и ендорфин.
А любовта и доверието е окситоцин.
Той е този, който е отговорен за факта, че понякога обичаме и вярваме на „грешните“ хора. В такива случаи казваме: „любовта е зло“ или „не можеш да командваш на сърцето“. Но по-правилно е да се каже, че не можете да се договориш с окситоцина.
Благодарение на окситоцина се създават нежни и силни връзки между хора от различен пол, между деца и родители. Той е този, който определя социалното взаимодействие между членовете на общността.
И ако видите човек с високо ниво на емпатия, прегръщащ радостно всички, то с нивото на окситоцин в такъв човек всичко е повече от добре. Такива хора искрено съчувстват на страданието на другите.
Преди това хормонът окситоцин се смяташе за изключително женски хормон, тъй като процесът на раждане и кърмене до голяма степен се определя от него.
Но всички хора имат общи хормони, мъжете и жените се различават само по нивата им.
Така че окситоцинът е и в мъжкото тяло. И най-ясно се проявява по време на секс. Преди да настъпи еякулацията, нивото на окситоцин се повишава рязко и допринася за крайния акорд при сексуален контакт. Освен това голямото производство на окситоцин намалява излишния синтез на хормона кортизол, а оттам и нивото на стрес.
Щастливи ли сте?