Според най-новите изследвания в областта на менталното здраве се предполага, че има връзка между деменцията и излишната фруктоза.
Имаме новина – голяма вероятност една от причините за болестта на Алцхаймер да бъде излишната фруктоза.
„Предполагаме, че болестта на Алцхаймер е съвременна болест, причинена от диетични промени, при които фруктозата може да наруши мозъчния метаболизъм и невронната функция.“ екип от медицинския център Anschutz на Университета в Колорадо с колеги от Мексико и Япония.
Глюкозата и фруктозата се различават значително по своето въздействие върху организма. Глюкозата се използва за производство на енергия, докато фруктозата се използва като запас на енергия.
Всичко това е лесно за разбиране от гледна точка на животните. Метаболизмът на фруктозата е механизъм за оцеляване, който се е развил еволюционно с течение на времето. В дивата природа фруктозата е достъпна само за няколко месеца в годината и това е най-активното време за натрупване на мастна тъкан. Казано с прости думи – фруктозата стартира процесите в тялото, подобни на глада. Тя бързо утолява глада и веднага предизвиква жесток апетит. Така че натрупването на мазнини да не спира. Колкото повече фруктоза, толкова повече я искате.
Проблемът обаче е, че фруктозата сега е навсякъде. Тя е много евтин продукт и според различни проучвания се съдържа в над 70% от продуктите на пазара. Около 15% от калориите, които получаваме ежедневно са от глюкоза и фруктоза, като много повече от фруктоза. Така за разлика от дивите животни, процесът на производство на мазнини при нас хората продължава целогодишно.
Болестта на Алцхаймер (деменцията) е по същество увреждане на нервните клетки и бавна смърт на мозъчната тъкан.
Учените са открили, че масивната консумация на фруктоза води до срив в нейния метаболизъм. Производството на енергия в митохондриите се забавя и тя престава да бъде достатъчна за жизнената дейност на невроните. Това е свързано с хипо-метаболизма на глюкозата, постоянния оксидативен стрес, възпалението и също така води до прогресивна загуба на митохондрии. Така умират клетки, включително неврони такива и всичко върви с увеличаващи се темпове.
Това откритие обяснява много неща, включително защо хората със затлъстяване, метаболитен синдром и диабет са по-склонни да страдат от болестта на Алцхаймер.
Автор: Др. Зухра Павлова, доктор на медицинските науки, ендокринолог, автор и съавтор на повече от 20 авторитетни научни публикации.